» » Onemocnění zubů u králíků

Onemocnění zubů u králíků

 

Brzy po narození ztrácí králíče nefunkční mléčné zuby, které jsou za 3 – 5 týdnů nahrazeny zuby trvalými. U králíků se jedná o tzv. hypselodontní zuby. Je to typ zubů, který neustále dorůstá, takže králíci si jej musí obrušovat.

Králičí chrup se skládá z řezáků a stoliček. V horní čelisti mají 4 řezáky a ve spodní dva. Dva menší řezáky na horní čelisti jsou často schovány za těmi většími a někdy se jim říká „kolíčky“ pro svůj tvar. Velké horní řezáky rostou rychlostí průměrně 2 mm za týden, spodní řezáky rostou rychleji – asi 2,5 mm za týden. Ke správnému obrusu těchto zubů je důležité, aby špička spodních řezáků zasahovala mezi velké a malé horní řezáky. Stoliček mají králíci 22, 12 v horní čelisti a 10 ve spodní.

Při špatném postavení zubů dochází k malokluzi – špatnému obrušování zubů. Nejčastější příčina je prodloužená spodní čelist, zuby na sebe nenasedají , spodní řezáky trčí ven a dochází k překotnému přerůstání. Tato vada je geneticky podmíněná a často se projevuje zejména u zakrslých králíků. U starších králíků dochází k malokluzi řezáků i stoliček. Vyskytují v chovu v nevhodném prostředí nebo při špatné skladbě krmení. Na stoličkách se vytvoří tzv. háčky ( ostré výčnělky), vzniklé nedostatečným obrušováním a mohou velmi vážně poranit sliznici v dutině ústní. Z dalších častých onemocnění zubů je fraktura. Sklovina na zubech je velmi křehká a často fraktura postihne podélně celý zub až ke kořeni, dochází tak k průniku baktérií a vytvoří se absces ( dutina plná hnisu).

Příznaky onemocnění zubů začínají velmi nenápadně, dochází ke sníženému příjmu potravy nebo výběru pouze některých částí. Králík může hubnout a častěji produkuje měkké bobky. Často projevuje zájem o nabízenou potravu, ale brzy jej vyplivne. Pokud nezájem o potravu trvá delší dobu, je třeba navštívit veterináře. Příznaky se časem stupňují, postupně králíci začínají slintat, mají neustále mokré chlupy kolem tlamy, objevuje se výtok z nosu i očí a králík úplně přestane přijímat potravu. V případě vzniku abscesu se objevují zevně viditelné boule na tváři nebo čelisti, které mohou vést až k vypouknutí očí.

Malokluze řezáků se řeší většinou zkracováním postižených zubů nebo jejich vytržením. Zkracování zubů se provádí speciálními kleštičkami běžně v ordinaci. Rizika jsou zlomení zubu nebo nebezbečí infekce při nadměrném zkrácení. Extrakce ( vytržení) zubu se provádí v narkóze stejně jako ošetření háčků na stoličkách nebo chirurgická léčba abscesu. Při léčbě abcesu se absces otevře a vyčistí nebo celý odstraní a zlomený zub se vytrhne, dlouhodobě se podávají antibiotika. Z vytržení zubů nemusíte mít obavy, králík se velmi brzo naučí podávat si stravu pysky, jen je třeba stravu upravit strouháním nebo nakrájením, protože samozřejmě nic nerozkousne.

Napsat komentář

16 − čtyři =